Syntex - Novinky

SK | CZ | EN

Výrobci | Kategorie

Syntex eNews
Aktuální info přímo na váš email!

Facebook

Novinky

Livestream Studio 5.2

 Nová verze 5.2 režijní a streamovací aplikace Livestream Studio (ke stažení od 14. 9.) nabízí plnou verzi programu pro macOS (aktuálně pouze pro předplatitele služeb Livestream či Vimeo), dálkové ovládání PTZ kamer prostřednictvím protokolů VISCA a NDI, možnost zobrazit komentáře uživatelů platforem Facebook a Youtube Live, schopnost použít webové stránky jako zdroj videa (vč. interakce), užší integraci se službou Vimeo, režim Simple Mode pro začátečníky, hardwarově akcelerované dekódování videa (Intel Quick Sync nebo NVDEC) a nativní podporu pro záznam a přehrávání MP4/H.264 materiálu v Media Binu (pouze na platformách s hardwarovou akcelerací Intel Quick Sync / NVENC).

Luvestream Studio 5

18.09.18

Grass Valley EDIUS 9.30

Aktualizace EDIUS 9.30, představená na IBC 2018, plní mnohá přání uživatelů tohoto videoeditačního programu pro Windows. Mimo jiné jde o možnost zobrazení externích titulků (CC) všech běžných formátů (View > On Screen Display > Closed Caption), a to i ve verzi Pro, dále o zobrazení časového kódu ve formátu 50p/60p, GPU akceleraci dekódování REDCODE RAW materiálu (spolu se stávající podporou akcelerace formátů Canon RAW a Sony RAW), nová nastavení kvality u efektů pro zpomalené videa metodou optického toku, možnost přiřazovat barvy značkám na časové ose a importovat/exportovat seznam značek ve formátu XML, vytváření až čtyř exportních šablon včetně odpovídajících klávesových zkratek, či o podporu formátu Canon EOS C700 FF Cinema RAW 5.9K. Dále byla implementována podpora pro vyšší snímkové frekvence (až 240p) v okně Clip Properties, vylepšený export MP4 videí, import doplňkových metadat z materiálu kamer Panasonic AU-EVA1, podpora dalších monitorů v sekci Hardware > Monitor Control edice EDIUS Workgroup, či export XAVC/AVCUltra materiálu v kontejneru MXF (pouze Workgroup).Grass Valley EDIUS 9.30

17.09.18

Společnost Blackmagic Design představuje nový kodek Blackmagic RAW – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

14. září 2018

Výrobce profesionální audiovizuální techniky Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupený společností Syntex, uvedl veřejnou beta verzi nového, moderního kamerového kodeku Blackmagic RAW, který kombinuje kvalitu RAW dat s rychlostí a malou velikostí tradičních formátů videa. Blackmagic RAW je výkonný formát, který nabízí obraz vynikající kvality, podporu napříč operačními systémy a bezplatné vývojářské nástroje.

Beta verze je aktuálně demonstrována na stánku #7.B45 výstavní plochy veletrhu IBC 2018, navíc je k dispozici ke stažení na webu výrobce v podobě aktualizace Blackmagic Camera 6.0 Beta pro kamery URSA Mini Pro. Dnes byla vydána také verze 15.1 aplikace DaVinci Resolve obsahující podporu nového formátu.

Blackmagic RAW

Formát Blackmagic RAW byl vyvíjen řadu let a obsahuje množství moderních technologií vč. pokročilých debayering algoritmů, široké podpory metadat, optimalizací pro nové CPU i GPU a další. Byl navržen pro komplexní zpracování obrazových dat od záznamu až po editaci a barevné korekce, a to bez nutnosti převádět jej do jiných formátů.

Tradiční RAW materiál se vyznačuje obrovskými velikostmi souborů a následnou výpočetní náročností při postprodukci. Zpracování klasických formátů videa je podstatně rychlejší, trpí ale obrazová kvalita např. díky 4:2:2 vzorkování, které podstatně snižuje barevnou přesnost. Formát Blackmagic RAW řeší tyto nevýhody díky parciálnímu debayeringu přímo pomocí hardwaru kamery. Výsledkem je velice efektivní kodek, který nabízí kvalitu, bitovou hloubku, dynamický rozsah i možnosti nastavení RAW materiálu při podstatně menších velikostech souborů a nižších nárocích na hardware při jejich zpracování v porovnání s moderními formáty videa. Protože je část výpočetně náročného procesu debayeringu realizována přímo v kameře, mohou postprodukční aplikace á la DaVinci Resolve dekódovat soubory efektivnějším způsobem. Navíc je dekódování akcelerováno pomocí moderních GPU a CPU procesorů a je tedy velice rychlé.

Blackmagic RAW

Formát Blackmagic RAW není pouhým kontejnerem RAW dat ze snímače. Uchovává obrazová data spolu s každou další relevantní informací o snímači a kameře pro maximální obrazovou kvalitu i při vyšších nastaveních komprese, a také nejvyšší možnou kontrolu nad následným postprodukčním procesem vč. možnosti nastavení ISO, vyvážení bílé, expozičních parametrů, kontrastu, saturace apod. Navíc přináší čtvrtou generaci algoritmů pro barevné zpracování obrazových dat snímače s dokonalou reprodukcí barev včetně přirozených pleťových tónů. Obraz je uchováván v proprietárním, nelineárním 12bitovém prostoru pro maximalizaci barevné přesnosti a dynamického rozsahu. Obrazová kvalita konkuruje kamerám nejvyšších výkonnostních kategorií s cenou v řádu milionů korun.

Blackmagic RAW nabízí dva typy komprese. Uživatelé mohou volit z režimů konstantní kvality nebo konstantního datového toku a volit tím prioritu obrazové kvality nebo velikosti souborů. Režim konstantní kvality využívá kompresi s variabilním datovým tokem zohledňující úroveň detailů jednotlivých snímků. Režim Blackmagic RAW Q0 s minimální kvantizací produkuje obraz nejvyšší kvality, zatímco mód Blackmagic RAW Q5 představuje efektivnější kompresi redukující velikost výsledných souborů. Režimy Blackmagic RAW 3:1, 5:1, 8:1 a 12:1 s konstantním datovým tokem produkují soubory předvídatelné velikosti. Poměry v názvech režimů jsou založeny na velikosti jednoho snímku nezpracovaných obrazových dat snímače a přímo vyjadřují kompresní poměr.

Blackmagic RAW

Vynikající obrazová kvalita režimů Blackmagic RAW Q0 a 3:1 je ideální pro náročné filmové nebo reklamní produkce. Módy Blackmagic RAW Q5 a 5:1 produkují rovněž vysoce kvalitní obrazová data a hodí se např. pro natáčení televizních seriálů nebo nezávislých filmů. Nastavení Blackmagic RAW 8:1 a 12:1 jsou kompromisem mezi obrazovou kvalitou a rychlostí zpracování a jsou tedy ideální k natáčení projektů, u kterých by produkce dříve nepočítala se záznamem RAW materiálu.

Blackmagic RAW výrazně zrychluje zpracování natočeného materiálu. Aplikace DaVinci Resolve 15.1, která je již také k dispozici, nabízí plnou podporu nového formátu. Zpracování formátu Blackmagic RAW je v programu DaVinci Resolve podstatně rychlejší, než postprodukce jiných RAW dat. Díky tomu jsou střihové práce, barevné korekce nebo realizace trikových sekvencí výrazně rychlejší a – díky práci s jediným souborem namísto adresářů plných obrazových sekvencí – i o poznání snazší. Při modifikaci parametrů RAW materiálu v DaVinci Resolve je vytvořen soubor .sidecar, který tyto změny popisuje i pro jiné aplikace kompatibilní s formátem Blackmagic RAW. Pokud je soubor následně odstraněn, jsou RAW data zobrazena na základě původních interních metadat. Díky tomu je zpracování natočeného materiálu zcela nedestruktivní!

Knihovny formátu Blackmagic RAW jsou optimalizovány pro moderní vícejádrové procesory s instrukčními sadami SSE4.1, AVX a AVX2 a výkonné architektury grafických akcelerátorů podporující rozhraní Apple Metal, CUDA a OpenCL. Dekódování jednotlivých snímků je extrémně rychlé, stejně jako jejich další zpracování. Vývojářská sada „Blackmagic RAW Developer SDK“ je k dispozici zdarma pro systémy macOS, Windows a Linux. Implementace nového formátu je snadná vč. práce s metadaty (v souborech .braw nebo .sidecar) obsahujícími informace o nastavení clony, ohniskové vzdálenosti objektivů, zaostření, vyvážení bílé a řadu dalších! Soubory .sidecar mohou obsahovat dodatečná metadata, aniž by došlo k přepsání původních, v souborech .braw integrovaných metadat. Formát Blackmagic RAW navíc podporuje metadata pro každý snímek pro integraci parametrů, které se mění v čase (zaostření apod.).

Blackmagic RAW

Dostupnost a cena
Formát Blackmagic RAW je aktuálně k dispozici jako veřejná beta verze ovladačů/firmware Blackmagic Camera 6.0 pro kameru URSA Mini Pro. Finální verze je očekávána v horizontu několika týdnů. Aktualizace 15.1 programu DaVinci Resolve obsahující podporu formátu Blackmagic RAW je nabízena k bezplatnému stažení již nyní.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.

14.09.18

Blackmagic Camera 6.0 Public Beta, DaVinci Resolve 15.1 Studio

Na IBC 2018 představila spol. Blackmagic Design novou generaci ovladačů pro kamery URSA Mini Pro. Veřejná beta verze aktualizace Blackmagic Camera 6.0 implementuje podporu formátu Blackmagic RAW (podrobné informace zde), čtvrtou generaci algoritmů Blackmagic Design pro zpracování obrazu snímače, nové LUT korekce a další novinky:

Novinky pro model URSA Mini Pro

 • Podpora nového kodeku Blackmagic RAW
 • Nové debayering algoritmy
 • Čtvrtá generace algoritmů pro zpracování barevných dat snímače
 • Záznam v režimech Constant Bitrate 3:1, 5:1, 8:1, 12:1
 • Záznam v režimech Constant Quality Q0 a Q5
 • Metadata souborů Blackmagic RAW
 • Metadata jednotlivých snímků Blackmagic RAW
 • LUT korekce „4.6K Film to Extended Video“
 • LUT korekce „4.6K Film to Rec 2020 Hybrid Log Gamma“
 • LUT korekce „4.6K Film to Rec 2020 PQ Gamma“
 • Podpora režimu „Level A“ u 3G-SDI rozhraní
 • Možnost zneplatnit externí signalizační povely u SDI rozhraní
 • Nové možnosti nastavení kodeků u dálkového ovládání (SDI Camera Control Protocol)
 • Vylepšené zoomování u motorizovaných transfokátorů


Nové aplikace a SDK

 • Blackmagic RAW Player pro Mac
 • Blackmagic RAW QuickLook plug-in
 • Blackmagic RAW SDK
 • Podpora pro formát .braw
 • Podpora pro soubory .sidecar


Aktualizace 6.0 Beta neobsahuje žádné nové funkce pro jiné kamery značky Blackmagic Design.

DaVinci Resolve 15.1 Studio
Aktualizace 15.1 pro DaVinci Resolve Studio přináší podporu nového formátu Blackmagic RAW, novou kompresní funkci pro automatické ztišení zvuku, možnost používat externí kompozice Fusion pomocí uzlů Fusion Loader, klíčová slova pro značky časové osy, možnost přenášet audio stopy do externích aplikací ze sekce Fairlight, možnost vytvářet doplňkové IMF soubory a IMF soubory s certifikací Netflix, schopnost pracovat se stereoskopickými soubory 3D EXR a přistupovat k metadatům jednotlivých snímků a další novinky. DaVinci Resolve 15.1 Studio obsahuje rovněž nové funkce pro spolupráci uživatelů, např. indikátory na časové ose označující nově provedené barevné korekce nebo obnovování kompozic Fusion při síťové práci více uživatelů.

Blackmagic URSA Mini Pro 6.0

14.09.18

AKCE: Azden FMX-42u -41 %

Přenosný mixážní pult Azden FMX-42u je vybaven čtveřicí vstupů s XLR konektory a mikrofonní/linkovou úrovní s individuálním nastavením úrovně/panoramy a 48V fantomovým napájením. Zařízení je dále vybaveno precizními VU metry, generátorem testovacího tónu (1 kHz), dvěma symetrickými výstupy (XLR, linková nebo mikrofonní úroveň), stereofonním výstupem jack, sluchátkovým výstupem s řiditelnou úrovní nebo USB rozhraním s možností nahrávání dvou kanálů např. pomocí telefonů a tabletů. Napájí se prostřednictvím šesti AA baterií nebo z externího zdroje 10,5-17V= (není součástí; čtyřpinový konektor Hirose). V balení naleznete i kvalitní brašnu s popruhem.

Azden FMX-42

13.09.18

Boris Continuum 2019

Plug-inoví specialisté Boris FX představí na IBC 2018 řadu novinek, mj. i sady Sapphire 2019, Mocha Pro 2019 a Boris Continuum 2019. Největší novinkou kolekce Boris Continuum 2019 je reinkarnace efektu Particle Illusion pro tvorbu animovaných částicových efektů (kouř, oheň, ohňostroje apod.), který je díky GPU akceleraci velice rychlý, navíc i snadno použitelný. Plug-in Particle Illusion je součástí balíku Continuum 2019 a menší sady Continuum Particle Unit. Novinkami jsou rovněž: možnost používat GPU akcelerované efekty v titulkovači Title Studio (kde naleznete také přes 150 nových šablon), podpora externího náhledu pomocí střihových karet (v současnosti pouze značky Blackmagic Design) u plug-inů Particle Illusion, Title Studio a panelu FX Browser, a nové rozhraní u nástroje Mocha Essentials (např. Magnetic Spline Tool, nové presety tvarů masek apod.) pro sledování pohybu.

Boris Continuum 2019

Novinky v Boris Continuum 2019:

 • Real-time generátor částicových efektů Particle Illusion
 • Možnost používat GPU ekcelerované efekty „Image Processing Shaders“ v titulkovači Title Studio, který je dále rozšířen o 150+ nových šablon titulků, o funkce vodítek a mřížky, či nástroje Text Tools zobrazené přímo v okně projektu pro rychlejší a preciznější umístění titulků
 • Nové rozhraní Mocha Essentials s novým nástrojem Magnetic Spline Tool a šablonami tvarů masek pro jednodušší maskování a tracking. Mocha také nově umožňuje sledovat bodové cíle (světla apod.).
 • Náhled na externím monitoru (prozatím pouze u karet Blackmagic Design) v efektech Title Studio a FX Browser
 • Jednodušší použití efektů v hostitelských aplikacích značky Avid

 

12.09.18

Azden SGM-990+i

Puškový mikrofon SGM-990+i japonské značky Azden je určen nejen pro DSLR/DSLM přístroje, ale – díky přiloženému TRRS adaptéru – také pro tablety a telefony. Zajímavá je i možnost přepnout směrovou charakteristiku mikrofonu z úzké na kardioidní a samozřejmě i velice příznivý poměr kvality/ceny.11.09.18

Angenieux Optimo Anamorphic 42-420 A2S

 Společnost Angenieux uvedla na trh dlouho očekávaný zoom Optimo Ultra 12x – nástupce referenčních objektivů Optimo 24-290 a 28-340 pro nejnáročnější produkce – a představila také nový model v řadě Optimo Anamorphic, 42-420 A2S. Anamorfický zoom Optimo 42-420 A2S je nástupcem modelu 44-440 A2S (4/2016) s pozměněnou optickou soustavou na základě připomínek uživatelů. Výsledkem je ještě menší obrazová distorze při malé změně rozsahu ohniskových vzdáleností v porovnání s původním modelem.

Angenieux Optimo Anamorphic 42-420 A2S

10.09.18

Teradek Sphere: Náhled a streaming 360º videí v reálném čase

Teradek Sphere je kompaktní řešení pro monitoring a streaming 360º videí z 4kamerových VR rigů na mobilních zařízeních iPad. Podporované výstupní rozlišení je až 4Kp24, vstupní 1080p30/i60. Teradek Sphere nepotřebuje ke své činnosti stolní počítač ani laptop: „sešívání“ videí je realizováno na iPadech (iPad Pro a novější), kde lze pracovat s až osmi 1080p streamy pro náhled v reálném čase a záznam do formátu MP4/H.264. Produkty Teradek Sphere pracují v rámci lokální sítě (varianty „Monitoring“) nebo streamují (verze „Monitoring/Streaming“) na kompatibilní online platformy (YouTube, Facebook Live, Periscope a Wowza, až 15 Mbp/s).

Teradek Sphere

07.09.18

Nové aktualizace pro PTZ modely Panasonic a kameru AU-EVA1

 Panasonic uvedl několik aktualizací kamer: jedná se především o instalační modely AW-UE70 (v1.54) a AW-HE40 (v1.74), u kterých byla zlepšena kompatibilita s režií/ovládacím pultem AV-HLC100 a protokolem RTSP. Aktualizována byla rovněž digitální filmová kamera AU-EVA1 (v2.52), u níž byla vylepšena detekce UHS-II SD karet.

Panasonic AW-UE70

06.09.18