Expedice a otevírací doba během vánočních svátků a začátku roku 2025Expedice a otevírací doba během vánočních svátků a začátku roku 2025

Jak vybrat stativ

Výběr stativu si zaslouží chvilku vašeho času, protože jen tak si pořídíte takový stativ, který vám a vaší technice bude oporou. V následujícím článku si shrneme vše, co k výběru stativu potřebujete znát.

Jak vybrat stativ: Základní kritéria výběru

Každý fotograf a kameraman ví, že nejlepší přítel není čtyřnohý, ale třínohý. Díky stativu minimalizujete otřesy a dosáhnete stabilního a plynulého obrazu. Jak vybrat stativ, který bude ideální pro vaše potřeby? Jak vybrat stativ pro zrcadlovku? A jaký stativ se hodí pro pořizování videí? Přesně to se dozvíte v tomto článku. 

Nejdůležitější otázky pro výběr stativu

Než se pustíme do parametrů, pojďte si nejprve položit několik otázek, které vás nasměřují k výběru vhodného stativu. Protože ani sebedražší stativ neodvede tak dobrou službu, když nebude odpovídat vašim potřebám.

Jak vysoký stativ potřebujete?

Na velikosti záleží. Pro pohodlné ovládání foťáku nebo kamery na natáčení videí vybírejte stativ přiměřeně ke své výšce. Ideální výška stativu odpovídá výšce osoby, která ho bude používat, protože zatímco snížení je poměrně hračka, zvýšení jen tak nedosáhnete.

Kde budete stativ nejčastěji používat?

Jiný stativ se hodí do terénu, jiný do ateliéru. Při častém přenášení oceníte lehčí modely, na druhou stranu s nižší hmotností se často pojí i menší stabilita. Proto stativy pro natáčení videa bývají zpravidla masivnější než stativy pro focení.

Co plánujete fotit / natáčet a pro jakou techniku stativ hledáte?

Fotíte produktové fotografie, krajinky nebo třeba noční oblohu? Stativ patří vedle objektivu mezi naprosté must have do vaší výbavy. Kromě výšky a konstrukce se budete muset zaměřit ještě na správný typ hlavy, vhodnou nosnost i další parametry, které si postupně rozebereme.

TIP: Pokud zvažujete také pořízení nového objektivu, určitě se podívejte na náš článek jak vybrat objektiv, ve kterém zjistíte vše, co je k výběru vhodného objektivu klíčové.

Základní parametry stativu

Nabídka stativů je poměrně široká, proto se společně podíváme na jejich základní parametry, abyste se v nich lépe zorientovali.

Výška stativu a rozměry ve složeném stavu

Pro pohodlnou práci byste se při použití stativu neměli hrbit. Vybírejte ho tedy s ohledem na svou výšku. Kromě maximální výšky se hodí také vědět minimální výška, abyste věděli, jakou variabilitu vám stativ nabízí.

Jestliže stativ často přenášíte, doporučujeme věnovat pozornost i rozměrům ve složeném stavu, abyste si kvůli němu nemuseli pořizovat další zavazadlo. Nohy skládacích stativů jsou složené z několika segmentů. Čím více segmentů, tím skladnější stativ bude po složení, na druhou stranu je to vykoupeno menší stabilitou.

Materiál stativu

Kvalitní stativ musí něco vydržet, plastu se tedy vyhněte obloukem. Nejběžněji se dnes setkáte se slitinami hliníku a kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny (tzv. karbon). Hliníkové jsou těžší a levnější, karbonové jsou lehčí, ale také výrazně dražší. Další možností jsou pak stativy z titanu, které jsou také velmi pevné a potěší nízkou váhou.

Hmotnost stativu

Hmotnost stativu záleží nejen na rozměrech, ale také na použitých materiálech. Zatímco hliníkové se na zádech poměrně pronesou, karbonové bývají lehčí. Jak už jsme naznačili v úvodu, ne vždy je větší hmotnost na závadu, pokud potřebujete stativ, který vydrží i poryvy větru, menší hmotnost bude naopak ku škodě.

Konstrukce stativu

Nejběžnější stativy jsou takzvané tripody, tedy stativy se třemi nohami a centrálním vysunovatelným sloupkem (ten někdy lze převrátit o 180°, což vám umožní focení co nejblíže země – ideální vychytávka pro makrozáběry). Nabízí velkou stabilitu a lze je sehnat v celé řadě výšek. Díky dobré stabilitě je využijete i při pořizování záběrů v noci.

Kromě klasických stativů najdete na trhu také ministativy, které jsou, jak už název vypovídá, výrazně menší. Ministativy neboli mini tripody se dají složit do opravdu kompaktních rozměrů, malé jsou ale i po rozložení. Svoje uplatnění tak najdou hlavně na cestách s lehčími fotoaparáty nebo při focení menších produktů.

Třetím typem jsou takzvané monopody. O stabilitě nemůže být moc řeč, vzhledem k tomu, že mají jen jednu nohu. Fotky noční oblohy na nich neuděláte, ale pomůžou v horších světelných podmínkách a jsou mnohem operativnější než tripod. Účinně dokážou tlumit vibrace a odlehčit rukám při používání těžké techniky. Jejich další výhoda tkví v ušetřeném místu a váze a také v mnohem větší pohyblivosti fotografa / kameramana. Svoje využití tak najdou při focení sportu nebo zvířat.

TIP: Pokud se vám hodí tripod i monopod, máte na výběr z modelů, které z klasického stativu snadno předěláte právě na odlehčený monopod.

Nosnost stativu

V neposlední řadě také promyslete, jestli stativ budete používat na bezzrcadlovku s lehkým objektivem, nebo potřebujete, aby unesl těžší zrcadlovku s pořádným teleobjektivem. Hodnota udávaná na stativu znamená maximální zatížení, ideálních podmínek dosáhnete, když se dostanete na maximálně poloviční hodnotu.

Pro vyšší stabilitu je dobré stativ dodatečně zatížit, často k tomu bývá háček pod stativovou hlavou, kam si pověsíte fotobatoh se zbytkem výbavy.

Stativová hlava

Důležitou součástí je také hlava stativu, která drží samotný fotoaparát. Existuje několik typů stativových hlav, které se liší v tom, jakým způsobem vám umožňují pohybovat fotoaparátem nebo kamerou. Hlavu stativu si pořídíte buď rovnou v setu s nohami stativu, nebo si můžete vybrat zvlášť nohy stativu a zvlášť hlavu.

·       Kulová hlava: Kulové hlavy mají malé rozměry a nízkou hmotnost. Lze s nimi rychle měnit horizontální a vertikální polohu zároveň. Na druhou stranu nemožnost nastavení vertikální a horizontální osy zvlášť nedovolí úplně přesnou kompozici. Využijete ji při focení lidí, zvířat nebo sportu.

·       Třícestná hlava: Třícestné hlavy neboli 3D hlavy umožňují oddělené nastavení os a můžete si tak vyhrát s dokonalou kompozicí. Nevýhodou je časově náročnější nastavování. Hodí se zejména pro focení krajiny, architektury nebo na produktové fotografie.

·       Videohlava: Videohlavy jsou určené k plynulému natáčení videí. Pohyb probíhá v obou osách zároveň a umožňuje plynulé sledování natáčeného objektu. Nejplynulejší pohyb zajišťují takzvané fluidní hlavy s kapalinovým tlumičem.

Cena stativu

A teď zpět do reality. Výběr stativu také dost záleží na vašem rozpočtu. Takže i když v teorii máte jasno, bez čeho se na stativu neobejdete, možná budete muset dělat určité kompromisy. Proto si dobře promyslete, co je pro vás stěžejní a co zas až tak důležité není. Rozhodně se nesnažte ušetřit na materiálu a zpracování.

Datum: 04. 05. 2023, Kategorie: Blog