Lumix Promo 25Končí za 0 den 5 hodin 54 minut

Jak vybrat digitální fotoaparát

Kompakt, zrcadlovka nebo bezzrcadlovka? Přečtěte si průvodce výběrem fotoaparátu a zjistěte, jaký přístroj pro vás bude optimální.

Jak vybrat fotoaparát

Plánujete si pořídit kvalitní fotoaparát a ztrácíte se v nabídce? Pojďte si nejprve přečíst návod, jak vybrat fotoaparát, který bude vyhovovat vašim potřebám a schopnostem.

Na otázku „Jak vybrat nejlepší fotoaparát?“ neexistuje jednoznačná odpověď. Ať už zjišťujete, jak vybrat zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, záleží na spoustě proměnných. Sepsali jsme proto stručný návod, od kterého se dokážete odrazit. Jen nezapomeňte, že se bavíme pouze o výběru těla fotoaparátu. Výběr objektivu je zase jiná kapitola. 

Stanovte si, co od foťáku čekáte

První a nejdůležitější krok při výběru fotoaparátu je zjistit, co od něho očekáváte. Jste-li začátečník, pravděpodobně nebudete potřebovat drahý profesionální model. Naopak pokud nekupujete svůj první foťák a máte už něco nafoceno, budete mít očekávání výrazně vyšší. Nebo hledáte lehký fotoaparát na cesty, který slouží pro zaznamenání vzpomínek a hlavním kritériem je jeho nízká váha? A že plánujete kromě focení i natáčet videa? Sepište si nejprve seznam svých požadavků, ať se máte od čeho odrazit.

Zatímco na statické fotky z dovolené vám postačí obyčejný kompakt, na momentky a pohyb bude potřeba s parametry poněkud přitlačit. Vždy však vybírejte podle toho, co plánujete fotit, neberte to rozhodně tak, že dražší bude vždy lepší. Každý z žánrů vyžaduje trochu jiné parametry a je tak dobré si ujasnit, jestli vás to táhne směrem focení krajinek, sportu nebo třeba noční oblohy.

Výběr přizpůsobte svému rozpočtu

Fotoaparáty se v ceně liší opravdu výrazně. Kompaktní fotoaparáty pořídíte za několik tisíc korun, zatímco high-end DSLR zrcadlovky nebo bezzrcadlovky můžou klidně stát i pár měsíčních platů a ledvinu k tomu. Pořízením těla foťáku to totiž teprve začíná. Nesmíte zapomenout ani na objektivy, stativ nebo brašny na fotoaparát. Mějte tedy na paměti, že celkové náklady budou pravděpodobně vyšší než jen cena samotného fotoaparátu.

Základní rozdělení digitálních fotoaparátů

Ještě, než se pustíme do podrobnějších parametrů, pojďme si rozdělit fotoaparáty do tří hlavních kategorií.

Nejběžnější typy fotoaparátů:

Kompaktní fotoaparáty (CSC)
Tyto foťáky jsou malé a lehké, což z nich dělá ideálního společníka na cesty. Neumožňují výměnu objektivů a nemají tolik funkcí jako zrcadlovky a bezzrcadlovky, ale na snímání každodenních okamžiků jsou naprosto dostačující. Pokud tedy hledáte fotoaparát, který fotí lépe než telefon, je kompakt ideální volbou. Kompakty navíc seženete i velmi cenově dostupné.

DSLR – digitální zrcadlovky
Zrcadlovky na rozdíl od kompaktu nabízí možnost výměny objektivů, díky čemuž můžete s jedním tělem fotit celou škálu věcí, podle toho, jaký objektiv použijete. Obraz přenáší pomocí zrcátka, matnice a hranolu, což jsou poměrně těžké součástky, což se projeví na hmotnosti těla. Pro to, abyste viděli přesný obraz, musíte použít optický hledáček, jehož výhodou je, že v něm vidíte vše v reálném čase. Výhodou zrcadlovek je také delší výdrž baterky, protože z větší části fungují mechanicky. Bohužel to ale nejde úplně zobecnit, záleží samozřejmě na zvoleném modelu i na jeho stáří.

Digitální bezzrcadlovky – mirrorless
Bezzrcadlovky vychází ze zrcadlovek a mají také výměnné objektivy, ale obraz nepřenáší pomocí zrcátek a jsou díky tomu kompaktnější a lehčí. Absence zrcátek také umožňuje mnohem tišší provoz. Obraz můžete vidět nejen (elektronickým) hledáčkem, ale i rovnou na displeji, což je výhoda i nevýhoda – zpoždění oproti reálnému času optického hledáčku je nepostřehnutelné, ale například u sportu se projevit může. Nevýhodou je nižší výdrž baterky, do které se promítne, že bezzrcadlovky jsou založené hlavně na elektronice, kterou musí přístroj stále napájet.

Zatímco tedy u kompaktního fotoaparátu máte vše v jednom, u fotoaparátů s výměnným objektivem si kupujete komponenty zvlášť a díky tomu fungují tak trochu jako stavebnice, kterou si přizpůsobíte vlastním potřebám. A právě tomu, jak vybrat digitální zrcadlovku či bezzrcadlovku se budeme věnovat v našem průvodci výběrem.

Důležité parametry pro výběr digitálního fotoaparátu

Velikost snímače
Velikost snímače ovlivňuje kvalitu obrazu, hloubku ostrosti i výkon v horších světelných podmínkách. Zjednodušeně můžeme říct, že čím větší snímač, tím kvalitnější bude výsledný obraz. Snímač tvoří určitý počet pixelů, tedy bodů citlivých na světlo. Větší pixel znamená vyšší citlivost na světlo a hodnotnější informace, které z něho putují.

Plnoformátové neboli full-frame senzory (24×36 mm) vycházející z velikosti kinofilmového políčka slouží jako základní měřítko a nabízejí nejlepší kvalitu obrazu i za horších světelných podmínek. Nevýhodou je, že fotoaparáty s tímto typem senzoru jsou obecně dražší a větší. Při focení na full frame s jedním objektivem je úhel záběru stejný, jako by byl při focení na film.

Levnější, menší, ale přesto velmi kvalitní jsou APS-C senzory (24×16 cm), které potěší nižší váhou fotoaparátu. U bezzrcadlovek můžete najít ještě menší snímače s označením Micro 4/3 (17×13 mm), které oceníte u foťáků na cesty, protože stále ještě mají tyto přístroje výměnné objektivy, ale jejich hmotnost je velmi nízká. U těchto typů senzorů je ohnisková vzdálenost kratší nebo delší a vy fotíte jen výřez scény, než kterou byste vyfotili s full framem – tedy se stejným objektivem je úhel záběru menší.

Rozlišení snímače
Rozlišení fotoaparátu, tedy jeho snímače (vyjádřené v megapixelech) ovlivňuje detailnost obrazu. Respektive udává, z kolika bodů bude výsledný snímek složený. Například 12 Mpx u snímku v poměru stran 3:2 bude vytvořené z 4242×2828 bodů. Vyšší rozlišení umožňuje větší tisk a větší flexibilitu při zpracování obrazu. Nicméně, pro většinu účelů je rozlišení 12–24 Mpx více než dostatečné.

Uveďme si to na příkladu – s rozlišením snímače 12 Mpx bude výsledný snímek velký 35,9×24,0 cm, u 50 Mpx je pak rozměr 73,3×48,9 cm. Výběr tedy přizpůsobte tomu, jestli plánujete pořizovat fotky do rodinného alba, nebo budete tisknout fotky ve velkém formátu.

Stabilizátor obrazu
Stabilizátor obrazu najdete jak v objektivech, tak i v těle fotoaparátu, kde se jedná o stabilizaci snímacího senzoru (OIS – optical image stabilization). Stabilizaci oceníte při focení z ruky, protože se eliminuje rozostření vzniklé klepající se rukou, dobře také funguje v horších světelných podmínkách, při focení dlouhým ohniskem zoomu nebo u natáčení videa. Při focení krátkým expozičním časem je ale stabilizátor zbytečný. Pokud chcete zabránit rozostření vlivem pohybů nebo vibrací, pořiďte si ideálně stativ, který je v takovém případě nepostradatelný. Nejprve si ale raději přečtěte náš článek, ve kterém se zabýváme tím, jak vybrat stativ.

Odolnost vůči vnějším vlivům
Plánujete fotit v prašném prostředí nebo hrozí, že vás během focení přepadne déšť? Než hasit následky porouchané techniky, předcházejte problémům vhodně zvoleným fotoaparátem. Dnes už běžně pořídíte přístroje odolné proti prachu, vodě i například extrémním teplotám nebo pádu.

Bohužel nestačí jen odolné tělo, ale potřebujete k němu pořídit i stejně odolné objektivy. Nebudeme vám nic nalhávat, u takové výbavy si sáhnete poměrně hluboko do kapsy.

Možnosti záznamu videa
Prakticky všechny digitální fotoaparáty podporují nahrávání videa. Ale jak asi tušíte, v kvalitě výstupu bude velký rozdíl. Pokud plánujete natáčet profesionální video nebo chcete mít možnost natáčet ve vysoké kvalitě, hledejte fotoaparát, který podporuje alespoň 4K nahrávání (4× vyšší než Full HD rozlišení). Pokud jde o snímkovou frekvenci, vyberte fotoaparát, který podporuje alespoň 60 fps pro hladké video.

Vyplatí se také vybrat přístroj s rychlým a přesným ostřením, abyste mohli sledovat pohybující se objekty. V neposlední řadě myslete na to, aby měl fotoaparát kvalitní vestavěný mikrofon nebo možnost připojení externího mikrofonu.

Pořizování videa je samozřejmě energeticky náročnější než focení, vybírejte proto přístroj s velkou kapacitou baterie a připravte se na to, že jedna vám stačit nebude.

Dostupnost objektivů
Tělo bez objektivu je trochu jako tělo bez duše. Tu hlavní práci odvedou právě objektivy. Proto se podívejte, jaké objektivy na vybraný fotoaparát seženete a v jakých cenových relacích se pohybují. Nezapomeňte si také přečíst náš článek o tom, jak vybrat objektiv, kde toto téma podrobněji rozebíráme.

Konektivita
Pokud si chcete usnadnit život, vybírejte takové přístroje používající USB-C, které dnes platí za standard. Když nabízí i možnost nabíjení přes tento kabel, je to příjemný bonus. Na propojení s televizí nebo náhledovým monitorem pak hledejte možnost připojení pomocí HDMI kabelu (nebo micro HDMI).

Některé fotoaparáty mají Bluetooth, díky kterému foťák propojíte s aplikací na telefonu, který pak funguje jako dálková spoušť. Wi-Fi propojení s mobilní aplikací zase využijete pro rychlé stahování fotek v terénu, jako vzdálený hledáček foťáku i jako rychlou možnost nahrání fotek na sociální sítě.

Závěrem

Ač je výběr vhodného fotoaparátu poměrně důležitý, vždy záleží o chlup více na objektivu, který se postará o většinu práce. Pokud potřebujete ušetřit, neslevujte z nároků objektivu, ale raději pořiďte o něco levnější tělo.

Datum: 30. 05. 2023, Kategorie: Blog