Kompakt, zrcadlovka nebo bezzrcadlovka? Přečtěte si průvodce výběrem fotoaparátu a zjistěte, jaký přístroj pro vás bude optimální.
Plánujete si pořídit kvalitní fotoaparát a ztrácíte se v nabídce? Pojďte si nejprve přečíst návod, jak vybrat fotoaparát, který bude vyhovovat vašim potřebám a schopnostem.
Na otázku „Jak vybrat nejlepší fotoaparát?“ neexistuje jednoznačná odpověď. Ať už zjišťujete, jak vybrat zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, záleží na spoustě proměnných. Sepsali jsme proto stručný návod, od kterého se dokážete odrazit. Jen nezapomeňte, že se bavíme pouze o výběru těla fotoaparátu. Výběr objektivu je zase jiná kapitola.
První a nejdůležitější krok při výběru fotoaparátu je zjistit, co od něho očekáváte. Jste-li začátečník, pravděpodobně nebudete potřebovat drahý profesionální model. Naopak pokud nekupujete svůj první foťák a máte už něco nafoceno, budete mít očekávání výrazně vyšší. Nebo hledáte lehký fotoaparát na cesty, který slouží pro zaznamenání vzpomínek a hlavním kritériem je jeho nízká váha? A že plánujete kromě focení i natáčet videa? Sepište si nejprve seznam svých požadavků, ať se máte od čeho odrazit.
Zatímco na statické fotky z dovolené vám postačí obyčejný kompakt, na momentky a pohyb bude potřeba s parametry poněkud přitlačit. Vždy však vybírejte podle toho, co plánujete fotit, neberte to rozhodně tak, že dražší bude vždy lepší. Každý z žánrů vyžaduje trochu jiné parametry a je tak dobré si ujasnit, jestli vás to táhne směrem focení krajinek, sportu nebo třeba noční oblohy.
Fotoaparáty se v ceně liší opravdu výrazně. Kompaktní fotoaparáty pořídíte za několik tisíc korun, zatímco high-end DSLR zrcadlovky nebo bezzrcadlovky můžou klidně stát i pár měsíčních platů a ledvinu k tomu. Pořízením těla foťáku to totiž teprve začíná. Nesmíte zapomenout ani na objektivy, stativ nebo brašny na fotoaparát. Mějte tedy na paměti, že celkové náklady budou pravděpodobně vyšší než jen cena samotného fotoaparátu.
Ještě, než se pustíme do podrobnějších parametrů, pojďme si rozdělit fotoaparáty do tří hlavních kategorií.
Kompaktní fotoaparáty (CSC)
Tyto foťáky jsou malé a lehké, což z nich dělá ideálního společníka na cesty. Neumožňují výměnu objektivů a nemají tolik funkcí jako zrcadlovky a bezzrcadlovky, ale na snímání každodenních okamžiků jsou naprosto dostačující. Pokud tedy hledáte fotoaparát, který fotí lépe než telefon, je kompakt ideální volbou. Kompakty navíc seženete i velmi cenově dostupné.
DSLR – digitální zrcadlovky
Digitální bezzrcadlovky – mirrorless
Zatímco tedy u kompaktního fotoaparátu máte vše v jednom, u fotoaparátů s výměnným objektivem si kupujete komponenty zvlášť a díky tomu fungují tak trochu jako stavebnice, kterou si přizpůsobíte vlastním potřebám. A právě tomu, jak vybrat digitální zrcadlovku či bezzrcadlovku se budeme věnovat v našem průvodci výběrem.
Velikost snímače
Plnoformátové neboli full-frame senzory (24×36 mm) vycházející z velikosti kinofilmového políčka slouží jako základní měřítko a nabízejí nejlepší kvalitu obrazu i za horších světelných podmínek. Nevýhodou je, že fotoaparáty s tímto typem senzoru jsou obecně dražší a větší. Při focení na full frame s jedním objektivem je úhel záběru stejný, jako by byl při focení na film.
Levnější, menší, ale přesto velmi kvalitní jsou APS-C senzory (24×16 cm), které potěší nižší váhou fotoaparátu. U bezzrcadlovek můžete najít ještě menší snímače s označením Micro 4/3 (17×13 mm), které oceníte u foťáků na cesty, protože stále ještě mají tyto přístroje výměnné objektivy, ale jejich hmotnost je velmi nízká. U těchto typů senzorů je ohnisková vzdálenost kratší nebo delší a vy fotíte jen výřez scény, než kterou byste vyfotili s full framem – tedy se stejným objektivem je úhel záběru menší.
Rozlišení snímače
Uveďme si to na příkladu – s rozlišením snímače 12 Mpx bude výsledný snímek velký 35,9×24,0 cm, u 50 Mpx je pak rozměr 73,3×48,9 cm. Výběr tedy přizpůsobte tomu, jestli plánujete pořizovat fotky do rodinného alba, nebo budete tisknout fotky ve velkém formátu.
Stabilizátor obrazu
Odolnost vůči vnějším vlivům
Bohužel nestačí jen odolné tělo, ale potřebujete k němu pořídit i stejně odolné objektivy. Nebudeme vám nic nalhávat, u takové výbavy si sáhnete poměrně hluboko do kapsy.
Možnosti záznamu videa
Vyplatí se také vybrat přístroj s rychlým a přesným ostřením, abyste mohli sledovat pohybující se objekty. V neposlední řadě myslete na to, aby měl fotoaparát kvalitní vestavěný mikrofon nebo možnost připojení externího mikrofonu.
Pořizování videa je samozřejmě energeticky náročnější než focení, vybírejte proto přístroj s velkou kapacitou baterie a připravte se na to, že jedna vám stačit nebude.
Dostupnost objektivů
Konektivita
Některé fotoaparáty mají Bluetooth, díky kterému foťák propojíte s aplikací na telefonu, který pak funguje jako dálková spoušť. Wi-Fi propojení s mobilní aplikací zase využijete pro rychlé stahování fotek v terénu, jako vzdálený hledáček foťáku i jako rychlou možnost nahrání fotek na sociální sítě.
Ač je výběr vhodného fotoaparátu poměrně důležitý, vždy záleží o chlup více na objektivu, který se postará o většinu práce. Pokud potřebujete ušetřit, neslevujte z nároků objektivu, ale raději pořiďte o něco levnější tělo.