Nová cloudová služba P2Cast společnosti Panasonic staví na síťových funkcích profesionálních kamer řady P2HD s kodekem AVC-ULTRA, např. AJ-PX5000G, AJ-PX800, AJ-PX270 nebo AJ-PX380. Služba P2Cast využívá síťové funkce těchto kamer pro upload videí na cloudové úložiště pro okamžitý náhled nebo sestřih materiálu. Tím dramaticky zkracuje dobu nutnou pro zpracování a odbavení natáčených příspěvků k vysílání a poskytuje přístup k videím prakticky všem zařízením připojeným k internetu. Jednou z hlavních předností celého systému P2Cast je schopnost kopírovat na cloud videa s nižším datovým tokem při vysoké obrazové kvalitě vhodné pro střih a po zpracování celého pořadu nahradit tyto soubory materiálem s vysílací obrazovou kvalitou. V závislosti na požadavcích uživatelů a propustnosti datové sítě lze pro vysílací kvalitu použít kodeky AVC-LongG12 až po AVC-Intra100!
Kamery jsou v terénu připojeny pomocí bez/drátových sítí (4G/LTE, Wi-Fi, LAN) a zpravodajství lze tedy vytvářet již ve chvíli, kdy natáčená událost probíhá. Služba byla v ostrém provozu testována několik měsíců mezinárodními televizními stanicemi a je za poplatek dostupná v Americe i Evropě, bezplatný testovací provoz je k dispozici až do konce září 2015. Pro komunikaci se službou P2Cloud je nutné u stávajících kamer aktualizovat firmware, který je pro modely AJ-PX5000G a AJ-PX270 již dostupný, přístroj AJ-PX800 bude aktualizován v průběhu 3. kvartálu 2015.
Vlastnosti služby P2Cast
– Sdílení proxy souborů. Sdílení videodat je zprostředkováno serverem, proxy soubory uploadované z kamer je možné okamžitě přehrávat. Videa lze stáhnout a použít pro sestavení zpravodajských pořadů.
– Přenos videí ve vysílací kvalitě. Na režijním stanovišti může střihač vyznačit konkrétní úsek proxy videa (In a Out body) a vytvořit tak střihovou soupisku (EDL), kterou odešle do kamery. Na základě této soupisky odvysílá kamera požadovaná data ve vysoké kvalitě zpět na server.
– Efektivní použití metadat. Jednotliví operátoři a jejich kamery mají přiřazeny unikátní identifikátory a metadata lze odesílat z režijních místností přímo do konkrétních kamer. Tato metadata jsou automaticky zaznamenána spolu s videem a později je lze využít během střihu nebo další postprodukce např. pro vyhledání konkrétních záběrů. Tím lze ušetřit velké množství času během střihu nebo archivace natočených médií.